Стреси, недосипання, негативні спогади, переїзди, втрата і розлука з близькими, кризові ситуації через війну впливають на психічне здоров’я. Все це часто супроводжує внутрішньо переміщених осіб. Зволікання із отримання кваліфікованої допомоги погіршує психічне самопочуття та впливає на здоров’я безпосередньо.
Внутрішньо переміщені особи можуть безоплатно отримати допомогу щодо психічного здоров’я. Вона покривається Програмою медичних гарантій.
До кого звернутися щодо психічного здоров’я?
З питаннями щодо психічного здоров’я можна звернутися у першу чергу до сімейного лікаря, терапевта або педіатра для дитини, з яким укладено декларацію. Нині майже 12 тисяч лікарів первинної медичної допомоги пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психічну допомогу. Ці лікарі працюють в закладах, які мають договір із Національною службою здоров’я України на пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”.
То ж до лікаря слід звернутися, якщо є такі симптоми:
Опишіть лікарю, що свій стан. Лікар, за згоди пацієнта, проведе скринінг на наявність розладів психіки та поведінки та за потреби надасть допомогу при неускладнених симптомах. Або, у разі потреби, перенаправить до лікаря спеціалізованої медичної допомоги – психолога, психотерапевта або психіатра.
Також пацієнти можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення.
Яку допомогу може надати сімейний лікар?
За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, яке включатиме:
Як знайти медичний заклад, де можна отримати допомогу щодо психічного здоров’я?
1. зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з’єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади з фахівцями, які надають допомогу щодо психічного здоров’я. Запишіть контакти і телефони, які продиктує оператор;
2. або знайдіть самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді "Надавачі медичної допомоги за напрямом "Психологічна та психіатрична допомога”, де зібрані всі надавачі за цим напрямом. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт, рівень медичної допомоги (первинна, амбулаторна чи стаціонарна) та оберіть спеціалізацію лікаря. На карті залишаться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням: https://cutt.ly/qevuu6VQ.
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
Безоплатна медична допомога при інфаркті міокарда надається у 78 лікарнях країни, за договором із НСЗУ в межах пакету “Медична допомога при гострому інфаркті міокарда”. Тож незалежно від місця реєстрації чи статусу, пацієнт може розраховувати на всі необхідні діагностичні обстеження та лікування.
Інфаркт міокарда - це небезпечний для життя патологічний стан, який розвивається через гостре порушення коронарного кровообігу.
Серед факторів, що підвищують ризики розвитку інфаркту міокарда - хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, схильність до тромбозу, високий рівень холестерину в крові, атеросклероз, ожиріння, гіпертонія, шкідливі звичка та малорухливий спосібжиття.
Як розпізнати симптоми інфаркту:
різкий біль, печіння в грудях;
нерівномірне серцебиття;
відчуття здавлювання за грудиною;
поширення болю на нижню щелепу, шию, плечі, руки;
задишка;
нудота;
запаморочення;
сильна слабкість;
холодний піт.
Людина з підозрою на інфаркт потребує термінової медичної допомоги. Несвоєчасне отримання медичної допомоги викликає незворотні зміни в серцевому м’язі та може спричинити зупинку серця.
Якщо у людини є ознаки інфаркту, то першочергово необхідно зателефонувати 103, описавши оператору симптоми. У такому випадку бригада екстреної медичної допомоги одразу доставить постраждалого з підозрою на інфаркт у той найближчий медзаклад, що має договір з НСЗУ на лікування інфаркту. Наголошуємо, що під час надання екстреної медичної допомоги місце реєстрації та проживання значення не мають. Пацієнт з підозрою на інфаркт отримує усю необхідну екстрену діагностику безоплатно, а в разі підтвердження діагнозу - повний спектр медичної допомоги. Своєчасна медична допомога та дотримання маршруту пацієнта з інфарктом підвищує шанси на повноцінне одужання.
Медична допомога при інфаркті є безоплатною за Програмою медичних гарантій. Тому вимагання у внутрішньо переміщеної особи, що екстрено потрапила до лікарні, електронного направлення, оплати благодійних внесків чи окремих обстежень - неправомірні.
Безоплатні послуги з лікування гострого інфаркту міокарда, які отримує пацієнт:
Первинний огляд, оцінка загального стану та життєвоважливих функцій.
Екстрене визначення основних біохімічних показників і специфічних кардіологічних тестів крові для підтвердження пошкодження міокарда, диференціальної діагностики та динамічного спостереження.
Проведення лабораторних досліджень у цілодобовому режимі у закладі, зокрема: клінічний аналіз крові; біохімічний аналіз крові; коагуляційнийгемостаз; глюкоза; кількісне визначення маркерів ушкодження міокарда та ін.
Проведення інструментальних досліджень у цілодобовому режимі, зокрема: ангіографічнедослідження коронарних судин; електрокардіографія; ехокардіографія; рентген грудної клітки тощо.
Проведення екстрених катетеризацій коронарних артерій серця та відновлення максимально можливого кровотоку.
Знеболення та анестезіологічне забезпечення на всіх етапах діагностики та лікування.
Проведення термінових консультацій лікарями інших спеціальностей.
Забезпечення лікарськими засобами, зокрема, рентгенконтрастнимизасобами та медичними виробами для коронарографії, ангіопластикита стентування, а також лікарськими засобами, визначеними Національним переліком основних лікарських засобів, необхідними медичними виробами та витратними матеріалами.
Надання послуг з реабілітації в гострому реабілітаційному періоді.
Харчування в умовах стаціонару.
Більше про перелік послуг – на сайті НСЗУ nszu.gov.ua, в розділі Громадянам / Безоплатні послуги в Програмі медичних гарантій 2024 / Пріоритетні стаціонарні послуги. Або за посиланням: https://cutt.ly/EemHHHEL.
Як переконатися, що пацієнта доставили в лікарню, де лікують інфаркт міокарда:
Зателефонувати до контакт-центру НСЗУ 16-77, де підкажуть, які медичні заклади, що мають договір з НСЗУ на лікування інфаркту, знаходяться поруч.
На сайті НСЗУ за допомогою аналітичної панелі/дашборду“Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Оберіть зліва у полі фільтрів область, населений пункт та “Групу послуг” - 6 “Медична допомога при гострому інфаркті міокарда”. Карта покаже найближчі лікарні, які діагностують і лікують інфаркт. Перейти до дашбордуможна за посиланням: https://cutt.ly/SevDHJea
Як поскаржитись у випадках неправомірного вимагання коштів
Якщо внутрішньо переміщеній особі пропонували придбати ліки власним коштом, оплатити послуги, які покриває Програма медичних гарантій, здійснити благодійний внесок - це є порушенням прав пацієнта та умов договору НСЗУ з медичним закладом. У такому випадку пацієнту або особі, яка супроводжує, потрібно подати звернення щодо порушення:
зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77
оформити через електронну форму на сайті НСЗУ: оберіть в меню зверху розділ “Громадянам”, далі - “Зворотній зв’язок. Тут ви можете залишати свої запитання, зауваження, пропозиції, заяви та скарги”. Або перейдіть за посиланням: https://cutt.ly/5eb9XKbN
Програма медичних гарантій забезпечує усім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг, незалежно від наявності статусу внутрішньо переміщеної особи. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій, в електронному посібнику «Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024». Завантажити посібник можна за посиланням.
14 жовтня 2024 року у міській раді відбулася щотижнева апаратна нарада за участю старост старостинських округів, керівників комунальних підприємств та керівників структурних підрозділів.
Вів апаратну нараду міський голова Юрій Гульдас.
Як зазначив міський голова, відбулася 58-сесія Маловисківської міської ради. Було прийнято ряд важливих для життєдіяльності громади рішень, зокрема, що стосуються бюджету Маловисківської міської територіальної громади .
У населених пунктах старостинських округів продовжуються роботи по благоустрою територій, зокрема, по прибиранню та вивезенню опалого листя. Після дощів, які пройшли нещодавно, подекуди позмивало дорожнє покриття. Тож є чимало роботи для комунальників – це підсипання та вирівнювання дорожного полотна. Актуальним є ремонт вуличного освітлення та заміна згорівших лампочок. Також днями буде проведено усунення підтікання дахів на Мануйлівському та Лозуватському сільських будинках культури, а у Миролюбівці йде косметичний ремонт сільського будинку культури , в тому числі - і даху. З будівельними матеріалами допомогла керівник сільгосппідприємства з Лозуватки , депутат міської ради Зінаїда Мамедова.
Також у старостинських округах йде активна робота за програмами «Соціальна громада» та «Єдина інформаційна система соціальної сфери».
У закладах освіти, бюджетних установах закінчується заготівля дров на зиму, а в дитсадку «Веселка» 15 жовтня планується розпочати опалювальний сезон.
24 жовтня у Маловисківській митецькій школі відбудеться День першокласника, також пройде ряд мистецьких заходів протягом листопада.
Як повідомили з КП «Центр Первинної медико-санітарної допомоги», є відчутний зріст вірусних захворювань з 38 до 96 випадків, є 7 випадків захворювання на коронавірісну інфекцію. Усі бажаючі можуть вакцинуватися від грипу та коронавірусу.
Вкотре було зосереджено увагу належного функціонування укриттів в закладах загальної середньої освіти, адже безпека дітей – це головний пріоритет, особливо в умовах війни.
Під час наради керівники прозвітували про основні напрямки своєї діяльності на минулому тижні, відокремили проблемні питання у відповідних галузях і шляхи їх вирішення та визначили пріоритети на поточний тиждень.