Через село Олександрівка Маловисківської територіальної громади проходить траса державного значення М30, ця автомагістраль є, по суті, і головною вулицею села, де розташовані основні об’єкти інфраструктури, школа. Тому рух тут активний, зокрема, і пішоходів.
Через відсутність попереджувальних знаків на цій ділянці дороги за словами старости Олександрівського старостинського округу Валерія Бобринця , нерідко, а точніше – практично кожного тижня, на небезпечних ділянках шляху, траплялися різного роду ДТП за участі транзитного транспорту.
І ось д нями працівниками Служби автомобільних доріг у Олександрівці було встановлено дорожні знаки «Направлення повороту», «Пішохідний перехід» та «Діти йдуть до школи».
Тепер, будемо сподіватись , ДТП на цій ділянці дороги вже не буде, а також це убезпечить і рух пішоходів.
Кожна дитинав нашому суспільствімає право на підтримку своїх батьків, вчителівта громади, до якої вонаналежать, під час зростання, навчання і розвитку у перші роки життя, а після досягнення шкільного віку – право на те, щоб піти до школи та бути прийнятою там та включеною до процесу як вчителями, так й однолітками. Від того, що усі діти, незалежно від їх відмінностей– фізичних чи психолгічних, навчаються разом, отримає перевагу кожний, – це, безперечно, наріжний камінь інклюзивної освіти. Інклюзивна освіта – це процес, під час якого різні дітиз різноманітними здібностями навчаються разом у одному класі. Вона цінує розмаїття та унікальну роль кожного учня, яку він відіграє у класних заходах. У справді інклюзивному середовищі кожна дитина почуває себе безпечно та має відчуття приналежності до колективу. Учні та їхні батьки беруть участь у визначенні навчальних цілей, а також у прийнятті рішень, які торкаються них. А працівники школи, у свою чергу, мають необхідну кваліфікацію, підтримку, гнучкість та ресурси для того, щоб виховувати, заохочувати та реагувати на потреби усіх школярів.
Питаннями інклюзії в Маловисківській громаді займається Інклюзивно-ресурсний центр, директором якого є Лариса Привалова. Наша розмова про тренінги, які тривали протягом листопада, і які принесли багато корисного для їх учасників.
У тренінгах взяли участь дві групи учасників ( одна на базі Маловисківської гімназії № 4, інша – на базі Маловисківської гімназії №3). Це були педагогічні працівники таких категорій – представники адміністрації – заступники директорів, асистенти вчителів, корекційні педагоги ( логопеди) , практичні психологи, вчителі- предметники, вихователі та вихователі-методисти, директор ЗДО, керівники гуртків , всього 53 особи, які представляли загальноосвітні заклади, заклади дошкільної та позашкільної освіти нашої громади.
Також у нас були і практичні заняття, де ми розбирали певні проблемні ситуації, вчилися адаптувати та модифікувати навчальні програми. Хочу подякувати керівникам загальноосвітніх закладів – гімназій № 3 та № 4 за надані приміщення і все необхідне для проведення навчань. Скажу, що всі учасники отримають сертифікати про участь від представників Unisef.
Адаптації потребують не лише діти які мають фізичні чи функціональні труднощі (слух, зір, мовлення), а й, наприклад, діти, у яких проблеми з соціальною комунікацією. Бо принцип інклюзії означає необхідність діяти в напрямку створення «Школи для всіх» - навчальних закладів, які об’єднують усіх, будуть враховувати відмінності, сприяти процесу навчання і відповідати індивідуальним потребам дітей і дорослих.
Яку функцію виконує навколишнє середовище для розвитку дітей та людей з особливими потребами?
Також в зазначених закладах працюють вчителі-логопеди, практичні психологи, які проводять корекційні заняття.
Щоб зробити таке замовлення, потрібен висновок Інклюзивно-ресурсного центру, де фахівці зазначають потребу в корекційному або допоміжному обладнанні.
Головне своє завдання ми бачимо у принципі – діти всі різні – але школа для всіх. Вилучати дітей з особливими потребами з соціуму ні в якому разі не можна. Не нам, людям , вирішувати які можливості і межі може мати дитина – наше завдання – створити всі умови – щоб всі діти комфортно почували себе, мали можливість на рівних спілкуватись з однолітками та гармонійно розвиватись. А таке – можливо!