26200, м. Мала Виска, вул. Спортивна, 6, тел. +380 (5258) 5-14-54, e-mail: mviskarada@ukr.net
П'ятниця, 27 травня 2022 10:52

Актуально для ВПО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

«Що нового у сфері зайнятості. Відповіді у запитаннях»

Чи може переселенець припинити трудові відносини без відвідування роботодавця?

За стандартними правилами працівник вирішує питання звільнення з роботи безпосередньо з роботодавцем. В умовах запровадження воєнного стану в областях, де проводяться (проводились) активні бойові дії, громадяни (які прийняли рішення переїхати в іншу місцевість) не завжди мали можливість написати заяву на звільнення, узгодити це питання з роботодавцем та отримати трудову книжку із внесеним записом про звільнення.

Якщо такі громадяни (за умови, що вони переїхали в іншу місцевість, не виконують роботу дистанційно і фактично припинили трудові відносини) мають намір звільнитися з роботи (для пошуку нової за сприяння державної служби зайнятості як зареєстрованого безробітного, отримання права на допомогу по безробіттю), вони можуть вирішити таке питання у встановленому порядку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» (набрав чинності 07.05.2022) внесено зміни до законівУкраїни«Про зайнятість населення» та «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у частині припинення трудових відносин.

Нормами статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (із змінами, ознайомитись з повним текстом можна на вебпорталіВерховної Ради України) визначено, що внутрішньо переміщена особа (яка не мала можливості припинити трудовий договір відповідно до пункту 1 статті 36, статей 3839 Кодексу законів про працю України у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання) має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до базового центру зайнятості (філії обласного центру зайнятості) за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору. Форма такої заяви затверджена наказом Державного центру зайнятості від 07.05.2022 № 45 (ознайомитися з цією формою можна в центрах зайнятості).

Датою припинення трудового договору буде день, наступний за днем подання такої заяви.

Водночас центр зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи у день припинення трудового договору повідомляє про це роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними) та територіальні органи Пенсійного фонду України і Державної податкової служби.

 

Чи може бути призначена допомога по безробіттю внутрішньо переміщеній особі за відсутності належної інформації про страховий стаж?

 

Питання призначення допомоги по безробіттю врегульовані нормами Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Одним із ключових моментів при її призначенні є наявність відповідних документів та даних у Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану” (набрав чинності 07.05.2022) доповнено розділ VIII“Прикінцеві положення” вищевказаного Закону пунктом 3-3. Цей пункт, зокрема, містить норму, що під час дії воєнного стану внутрішньо переміщеній особі, яка не має документів про періоди страхового стажу, трудової діяльності, заробітну плату, допомога по безробіттю призначається з урахуванням інформації, що міститься у державних інформаційних реєстрах.

До отримання всіх необхідних відомостей, допомога по безробіттю призначається у мінімальному розмірі (наразі це 1 тисяч грн), а загальна тривалість виплати такої допомоги не може перевищувати 180 календарних днів.

Після надходження необхідних відомостей тривалість виплати допомоги та її розмір переглядаються відповідно до законодавства.

 

Чи мають громадяни право на достроковий вихід на пенсію?

Статтею 49 Закону України від 05.07.2012 № 5067-VI “Про зайнятість населення”(у першій редакції) була передбачена можливість дострокового виходу на пенсію для окремої категорії безробітних. Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII(набрав чинності з 01.01.2015) були внесені зміни до низки законодавчих актів, у тому числі і вказаного Закону. Серед іншого, буловиключено і статтю 49.

Законом України  15.02.2022 № 2040-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства”(набрав чинності 30.04.2022, з повним текстом Закону є можливість ознайомитись на вебсайті Верховної Ради України) у розділі VIII  Закону України “Про зайнятість населення”включено статтю 49 “Особлива гарантія для окремих категорій безробітних, які втратили роботу у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці”.

Це право гарантується особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, яким на день звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за умови їх реєстрації удержавній службі зайнятості та відсутностіпідходящої для них роботи.

Прикінцевими положеннями Закону України  15.02.2022 № 2040-IX визначено шестимісячний строк Кабінету Міністрів України для приведення ним та міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

 

Чи можуть громадяни, які працювали на тимчасово окупованих територіях, подати заяву про надання статусу безробітного через Дію?

 

Питання реєстрації громадян як безробітних на період дії воєнного стану врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 № 334 «Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану» (із змінами, внесеними постановою від 29.04.2022 № 509).

Серед іншого, вказаною постановою врегульовані питання реєстрації безробітних засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія). Таку можливість мають також громадяни, які працювали (та звільнилися) на територіях, які тимчасово окуповані або де ведуться активні бойові дії. Подати заяву є можливість до будь-якого центру зайнятості (логічним є подання заяви до центру, який обслуговує територію, де фактично проживає громадянин. Наприклад, якщо особа перебуває в м. Олександрії, то заява може бути подана до Олександрійського міськрайонного центру зайнятості).

Послідовність дій щодо подання заяви визначена в пункті 1 вказаної постанови. Громадяни мають знати, що вони можуть не подавати до центру зайнятості (в день першого фактичного відвідування) стандартний перелік документів (якщо окремі з документів відсутні). Відсутня інформація, яка необхідна для реєстрації та пошуку роботи, буде (по можливості) отримана Порталом Дія з відповідних державних інформаційних ресурсів.

 

Чи є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю тривале перебування за кордоном?

Правові підстави для припинення виплати допомоги по безробіттю врегульовані статтею 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» (набрав чинності 07.05.2022) доповнено прикінцеві положення вищезазначеного Закону новою нормою, яка передбачає, що на період дії воєнного стану ще однією підставою для припинення виплати є перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів.

Також законом про зміни доповнено аналогічними положеннями і прикінцеві положення Закону України «Про зайнятість населення» (участині припинення реєстрації безробітного).

Подати заяву про припинення реєстрація безробітного (що пов’язано з припиненням виплати допомоги по безробіттю) особа може, серед іншого, скориставшись засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія). Дана послуга реалізована у розділі «Громадянам» –«Пенсії, пільги та допомога» – «Скасування статусу безробітного».

 

Чи передбачені під час дії воєнного стану особливості отримання роботодавцями дозволів на застосування праці громадян Російської Федерації?

Законом України «Про зайнятість населення» визначено процедуру та строки оформлення дозволів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Так, регіональний центр зайнятості має 7 робочих днів для прийняття рішення про видачу дозволу та 3 робочі дні – для прийняття рішення про продовження дії дозволу.

На період дії воєнного стану Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану» (набрав чинності 07.05.2022) доповнено прикінцеві положення вищевказаного Закону окремими нормами, що стосуються особливостей оформлення дозволів.

Так, прийняття рішення про видачу чи продовження дії дозволу на застосування праці громадян Російської Федерації здійснюється за погодженням із регіональним органом Служби безпеки України. Строки, встановлені для розгляду питання, продовжуються до отримання такого погодження (або відмови у погодженні).

Відмова органів безпеки у погодженні видачі дозволу (продовження дії) є підставою для відмови регіональним центром зайнятості роботодавцю у видачі дозволу (продовження дії).

 

Читали 443 разів

Архів Новин

« Липень 2022 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Останні Новини